Obyczaje i zwyczaje w Panu Tadeuszu - klp.pl
Czas czytania: 4 min.



Obyczaje i zwyczaje w Panu Tadeuszu







Poleca:

95 % użytkowników, liczba głosów: 2972
1824

Grzybobranie


Rozrywką, którą cieszyły się również kobiety, było grzybobranie. Wyprawy do lasu, na koźlarze, borowiki i rydze, były uważane za niezwykle cenną przyjemność. Strój na grzybobraniach był dodatkowo wzbogacony o słomkowy kapelusz i płócienne opończe. Również dla Wojskiego była to swoista zabawa, lecz on jako jedyny zbierał muchomory, które uważał za doskonałą truciznę na natrętne muchy.

Zajazdy i sejmiki szlacheckie


Do zwyczajów należały również zajazdy i sejmiki szlacheckie. Sejmiki były przejawem szlacheckiej skłonności do kłótliwości, zwad i samosądów. Szlachta na sejmikach naradzała się i podejmowała decyzje w ważnych dla siebie sprawach. Zajazd natomiast to wyraz popędliwego charakteru szlachty. Dokonuje ona wówczas napaści i zajęcia majątku.

Biesiady w karczmach


Spotkania w karczmie są ważnym elementem w utrzymaniu poczucia wspólnoty. Tu szlachta rozmawia o ważnych dla nich sprawach, popijają trunki, wymieniają opinie. Tu ksiądz Robak wspomina o planach powstania na Litwie.

Czarna polewka


Do sfery zwyczajów należało również podanie czarnej polewki mężczyźnie, któremu ojciec odmawiał prawa do starania się o rękę córki. Taką polewkę [była to powszechnie dziś znana czernica, rosół zabarwiony krwią kaczki] dostał od Stolnika Jacek Soplica. Bowiem w zwyczaju było wówczas aranżowanie małżeństwa zgodnego z wolą rodziców.

Tradycja w utworze to świadectwo swoistego dorobku kulturowego i jedności stanu szlacheckiego. Podobnie jak obyczaje, tradycja sięgała korzeniami przeszłości i pojawiała się jako element składowy życia i jego dopełnienie od wielu lat.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej



Komentarze: Obyczaje i zwyczaje w Panu Tadeuszu

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 



2024-10-07 23:06:57

Mi równiez pomoglllly, ale za mało troche o ucztowaniu. pa


2024-10-06 19:16:37

Super strona dzięki niej dużo dowiedziałam się o panu tadeuszu i tradycjach oby tak dalej już niedługo będę go przerabiać a dodatkowe informacje na pewno mi się przydadzą yupiiii


2024-07-29 17:26:42

zawazrte sa informacje dobre i mi pomogly dzieki:)


2024-07-27 18:01:09

Świetna strona dzięki niej sporo sie dowiedziałem o Panu Tadeuszu! A nawet nieco zaz dużo dobra robota moja ocena to 5 z +


2024-07-03 18:59:34

ja jeszcze bym dodała co do uczt, że tradycją było zasiadania na przemian kobieta mężczyzna, a obowiązkiem mężczyzny było zagadywanie kobiety z tego co pamiętam to siedzącej po prawej stronie ale na 100% nie jestem pewna co do strony:P